fbpx

Results

The “VIENNA NEW YEAR’S CONCERT” INTERNATIONAL MUSIC COMPETITION 2023 has announced its results.

Dear musicians, selecting winners among the many talented artists proved to be a challenging task for the committee. We are delighted to have had the opportunity to encounter so many gifted musicians. Wishing you all the best and good luck in your musical journey.
Voice Women: Anna Katharina Borsch
Voice Men: Maurel Endong
Piano: Not awarded
Strings: Aurelia Marie Faidley-Solars
Winds: Tomas Milerius
Percussion: Not awarded
Conductor: Daša Černe
VOICE – WOMEN
1st Prize Anna Katharina Borsch
2nd Prize Eva Plouvier
3rd Prize Hélène Picard
3rd Prize Allyson Bennett
JURY SPECIAL AWARD
Louise Fribo
Rafaela Albuquerque
HONORABLE MENTION*
Anna Gorska
Hanyi Jang
Ioanna Tsilimigka
Natalia Dzhavshanashvili
Sanne Vleugels
Xenia Galanova
YOUNG TALENT AWARD*
Katherine Backues
Manami Baba
VOICE – MEN
1st Prize Maurel Endong
2nd Not awarded

3rd Not awarded
HONORABLE MENTION*
Davit Vardanov
Michiel van ‘t Landt
PIANO
1st Prize Not awarded
2nd Prize Yang Wang
2nd Prize Soo Ji Lee
3rd Prize Burcu Gündoğdu
3rd Prize Yumeng Pan
JURY SPECIAL AWARD
Jingyi Han
Nora Lubbadová
HONORABLE MENTION*
Naoya Fujiwara
Pierre Girard
Seol Ez
Valentiu Constantin Grigorescu
Yuchen Hua
YOUNG TALENT*
Aylin Mahmudova
Gur Sargsyan
Stephen Chen
STRINGS
1st Prize Aurelia Marie Faidley-Solars, cello
2nd Prize Lyana Ulikhanyan, cello
3rd Prize Milena Umiglia, cello
3rd Prize Lea Isabella Migalnikova, violin
JURY SPECIAL AWARD
Aoi Naito, violin
HONORABLE MENTION*
Kamilya Abaidullaeva, viola
Lois Muntean, violin
Piotr Stadnicki, violin
YOUNG TALENT*
Chi Ting Li, harp
Yulia Wei, harp
WINDS
1st Prize Tomas Milerius, clarinet
2nd Prize Katalin Csata, flute
2nd Prize Franck Russo, clarinet
3rd Prize Doron Hazan, saxophone
3rd Prize Jonathan Gaillard, trumpet
JURY SPECIAL AWARD
Luis María González Jiménez, saxophone
YOUNG TALENT
Marquis Yeung, flute 
HONORABLE MENTION*
Anika Voges, clarinet
Chayeun Kim, flute
Yan Maratka, clarinet
CONDUCTOR
1st Prize Daša Černe
2nd Prize Vlad Vizireanu
3rd Prize Alessandra Albo
JURY SPECIAL AWARD
Emilio Merola
HONORABLE MENTION*
Gianmaria Fantato Pontini
Jan Sedláček
Joana David
Tigran Arakelyan
YOUNG TALENT*
Chan Tsz Yin Raphael
Ziyu Wang
PERCUSSION
2nd Prize Aldo Chiarulli, marimba
3rd Prize Anežka Nováková, marimba
JURY SPECIAL AWARD
Jeffrey Kautz, timpani
YOUNG TALENT
Tiancheng Feng, marimba
*(alphabetical order)
Language »