2020

“VIENNA NEW YEAR’S CONCERT” INTERNATIONAL MUSIC COMPETITION
2020 WINNERS:
Keys: Evgeny Konnov / piano
Strings: Maria Clara Mandolesi / cello and Bryan Shuocong Cheng / cello
Winds: Klemens Vetter / euphonium
Voice Women: Louise Fribo / soprano
Voice Men: Viktor Yankovskyi / baritone
PIANO, ACCORDION
1. Evgeny KONNOV (RUS) / Piano
2. Bogyeong LEE (KOR) / Piano
3. Asuka TAGAMI (JPN) / Piano
3. Maria NARODYTSKA (UKR) / Piano
Honorable Mention *
Hanqi WU (CHN)
Jonathan Joab MAMORA (USA)
Kenichiro KOJIMA (JPN)
Martin KOT (CZE)
Suryeon NOH (KOR)
Xianfei LIU (CHN)
Yeseul MOON (KOR)
SPECIAL YOUNG TALENT
Shang-En HSIEH (TWN)
Dapfne DELICATA (MLT)
Angalina NATAL (FRA)
Young Talent *
Alexander Jorge GROSSMAN (USA)
Ana Sofia CHERECHES (ROU)
Daniel Antonio STANG (GER)
Emmeline Chloe HADELI (IDN)
Liya LUO (CHN)
Momone SHIRAISHI (JPN)
Soraya Gonzales ABDIKEEVA (GBR)
Yasmin Gonzalez ABDIKEEVA (GBR)
Yi XIAO (CHN)
Yifang WANG (CHN)
STRINGS:
1. Maria Clara MANDOLESI (ITA) / Cello
1. Bryan Shuocong CHENG (CAN) / Cello
2. Esther PINOL GRIFOLS (ESP) / Harp
3. Marta GIDASZEWSKA (POL) /Violin
3.Feliks HARUTYUNYAN (ARM) / Violin
Honorable Mention *
Boseong CHO (KOR) / Cello
Catarina MALCATA REBELO (ESP) / Harp
Florin ȚUBUCAN (ROU) / Guitar
Ji Soo KIM (KOR) / Cello
Lara BIANCALANA (ITA) / Cello
Virginia PESTUGIA (ITA) / Harp
Yukari OHNO (JPN) / Violin
SPACIAL YOUNG TALENT
Shang-En HSIEH (TWN) / Violin
Leonhard BAUMGARTNER (AUT) / Violin
Young Talent *
Aurelia FAIDLEY-SOLAR (USA) / Cello
Bynn NAM (KOR) / Violin
Gaja WILEWSKA (POL) / Violin
James LACEY (USA) / Cello
Julia JONES (USA) /Violin
Maike LI (CHN) / Violin
Nathalniel Martin Yue (USA) / Cello
Patrick Erling Dall Nygard (NOR) / Violin
Zhe LI (CHN) / Violin
WINDS:
1. Klemens VETTER (GER) / Euphonium
2. Juan Manuel PARDO GIL (ESP) / Tromben
3. Julija VRABAC (SLO) / Clarinet
3. Kuanchi LAI (TWN) / Flute
Honorable Mention *
Chaeyoung LEE (KOR) / Flute
Chikara SUGANO (JPN) / Flute
Eszter Dorottya BRANDT (HUN) / Flute
Jose Vicente SOLER ALCOVER (ESP) / Trombone
Maria LEWICKA (POL) / Flute
Júlia SOMOGYI (HUN) / Flute
Timea BORBIRO (ROU) / Flute
Yana Sniar (UKR) / Bassoon
Young Talent *
Katharine BAKER (GBR) / Clarinet
Zsuzsanna ÖKRÖS (HUN) / Horn
VOICE – Women:
1. Louise FRIBO (DNK) / Soprano
2. Mikayla SAGER (CAN) / Soprano
3. Rafaela ALBUQUERQUE (POR) / Soprano
Honorable Mention *
Catherine Anne PSARAKIS (USA)
Esther KOUWENHOVEN (NLD)
Sarah RICHMOND (IRL)
Margarita GREINER GER)
Megan PACHECANO (USA)
Young Talent
Maria KARAPANOU (GRE)
VOICE – Men:
1. Viktor YANKOVSKYI (UKR) / Bariton
2. Chen XU (CHN) / Tenor
3. Taeyoung KANG (KOR) / Bass-Baritone
Honorable Mention *
Alexandros LAZOPOULOS KRILOV (GRE)
Logan TANNER (USA)
*(Alphabetical order)

Language »